FELÚJÍTÁSI HIBÁK

Az elmúlt több mint két évtizedben számos alkalommal kerestek meg olyan emberek, akik vályogból, földből készült házak felújításával, korszerűsítésével kívántak jobb körülményeket teremteni maguknak s családjuknak.

Ennek során rendre szóba kerültek olyan, a felújításkor elvégzett vagy elvégezni kívánt megoldások, melyek megvalósítása a vályogházak súlyos, sokszor visszafordíthatatlan károsodásához vezettek és vezetnek. És ez áll a nem földből készült falazattal rendelkező épületekre is.

 

A probléma azért súlyos, mert az építést, felújítást végző vállalkozók (legyenek azok tervezők, kivitelezők, tanácsadók) a következmények átgondolása nélkül alkalmaznak olyan anyagokat, szerkezeteket, melyek egyrészt nem illeszkednek a régi épületekhez, másrészt jelentős többletkiadással járnak a háztulajdonosok részére.

5. fóliázás a cserép alá - "porhó ellen"

 

A geotextília "mániához" hasonlóan az utolsó tíz évben vált rögeszmévé az, hogy a tetőfedés (cserepezés) alá fóliát kell tenni a PORHÓ ellen. Ma már szinte nincs olyan ács, tetőfedő, aki ne ragaszkodna ehhez a rossz gyakorlathoz – pedig az emberiség 2000 éve használ tetőcserepet. Már a rómaiak is égetett cseréppel (tegulával) fedték házaikat, és bizony nem raktak műanyag fóliát a cserepek alá.

 

A HIBA

A mai "mesterek" azzal indokolják fóliázást, hogy a anélkül a porhó beesik a tetőtérbe. A kérdés csak az, hogy hogyan? És mennyi? És miért? És akkor mi van…?

A szarufákra rögzített fóliázással több baj is van. Először is a tetőtér a zárt fólia miatt nem tud szellőzni még akkor sem, ha a fóliát "légáteresztőként" is adják el a gyanútlan vevőnek. A tetőzet fedésének (legyen az cserép, pala, bármi) igen fontos szerepe van az alatta található tér szellőzésében, az egyes darabok illesztésénél mozogni tud a levegő. Azonban ha fóliával lezárjuk a levegő útját, a tetőtérben keletkező pára nem tud eltávozni (az oromfalakon nem lehetséges akkora szellőzőnyílás kialakítása, ami teljes átszellőzést biztosítana), így szinte elkerülhetetlen a padlástér befülledése.

Ez téglaházaknál is gondot jelenthet, de a régi vályogházak földtapasztással fedett padlástereiben különösen nagy károkat okozhat. Az eltávozni nem tudó nedvesség a földtapasztást nedvesíti, ami gombásodás, penészesedés kialakulásához vezethet.

További gond merül fel, ha a fóliával takart tetőszerkezeten egy-egy cserép elcsúszik vagy eltörik, esetleg a bádogozás sérül meg. Amíg ezeket a hagyományos szerkezetű (azaz fólia nélküli) tetők esetében a legtöbbször a tetőtérből ki lehetett javítani, a fóliázott szarufák esetében ez már csak kívülről, létráról, bonyolult módon vagy szakember bevonásával lehetséges. A fóliázás a tetőfedés ellenőrzését is eleve megakadályozza, hiszen a padlástérből a lefóliázott cseréphibák nem vehetők észre.

 

 

A mellékelt képen egy ilyen, befóliázott tetőteret láthatunk.  

A problémát fokozza, hogy a képen szereplő tető egy sorház egyik eleme fölött helyezkedik el, így a tetőnek semmilyen szellőzése nincs - amit egy nyeregtetős épületnél legalább az oromfalon ki lehetne alakítani.  

A padlástér padlójára lerakott üveggyapot szigetelésről pedig jobb, ha nem is mondok semmit...  

MEGOLDÁS

A tetőfóliázás hívei ragaszkodnak ahhoz, hogy a porhó beesik a tetőtérbe. Hazánkban – tudomásom szerint – nemigen szokott 50-60 centi hó esni, vagy legalábbis nagyon ritkán. Ha tegyük fel a cserepezés hibáin keresztül 2-3 centi hó be is jut a tetőtérbe, ugyan mi történik akkor. Semmi, a fűtött födémen ez szinte azonnal el is olvad.

De…

Lássuk be, hogy egy új tetőfedésnél eleve nem is lenne szabad bejutni a porhónak a tetőtérbe. Mi hát a megoldás? - kérdik sokszor.

Végtelenül egyszerű: a tetőfedést jó minőségű anyagból és szakszerűen kell elkészíteni. Ma már igazán jó (azaz méretpontos, időtálló) cserépanyagokat lehet beszerezni. És a jól felrakott cserép alá nem jut be a hó….

A következtetés: elképzelhető, hogy a "mesterek"  nem igazán első osztályú munkát adnak ki a kezük alól, és a fedés alá felrakott fóliázással kívánják a hibákat eltakarni, a felelősséget elhárítani…?

 

 


Ha írni akarsz, vagy valami jobban érdekel: