FELÚJÍTÁSI HIBÁK

Az elmúlt több mint két évtizedben számos alkalommal kerestek meg olyan emberek, akik vályogból, földből készült házak felújításával, korszerűsítésével kívántak jobb körülményeket teremteni maguknak s családjuknak.

Ennek során rendre szóba kerültek olyan, a felújításkor elvégzett vagy elvégezni kívánt megoldások, melyek megvalósítása a vályogházak súlyos, sokszor visszafordíthatatlan károsodásához vezettek és vezetnek. És ez áll a nem földből készült falazattal rendelkező épületekre is.

 

A probléma azért súlyos, mert az építést, felújítást végző vállalkozók (legyenek azok tervezők, kivitelezők, tanácsadók) a következmények átgondolása nélkül alkalmaznak olyan anyagokat, szerkezeteket, melyek egyrészt nem illeszkednek a régi épületekhez, másrészt jelentős többletkiadással járnak a háztulajdonosok részére.

 

7. hőszigetelés a fal belső oldalán - "oszt' majd jó meleg lesz"

 

Sokszor felmerül a kérdés, hogy lehet-e egy falazatot belső szigeteléssel ellátni? A válasz igen, lehet – csak éppen nincs semmi értelme. Gondoljuk csak végig: a szigetelés lényege, hogy a falazatunkat és a használati helyiségünket megvédjük a hideg hatásától. Ha a hőszigetelő réteget a falon belülre tesszük, akkor a helyiség valóban meleg marad – csakhogy a hővédelem lényegét jelentő falazatot nem védjük meg ezáltal, az ugyanúgy ki van téve a hidegnek. Sőt, még az a lehetőség is elvész, hogy a mögötte lévő helyiség fűtésével mégiscsak valamennyire felmelegítsük – hiszen a hőszigetelés nem engedi a meleget hozzá.  

HIBA

Ennek következményeként a falazat hideg marad, így csökken a fűtés és a szigetelés hatásfoka - de más komplikációk is fellépnek. Ezek közül a legkomolyabb problémát a páralecsapódás és a fagyhatás jelenti. A belső oldali szigetelés esetén – mivel az hermetikusan zárt felülettel rendelkezik – páralecsapódás keletkezik a helyiség falán; de páralecsapódás jön létre a fal és a hőszigetelés közötti felületen is. Ennek oka, hogy a hideg fal belső oldalán nem tud a nedvesség eltávozni, megtapad, áztatva így magát a szigetelést is. Bizony volt már rá példa, hogy ilyen szigetelést kellett lebontanunk – szinte kibírhatatlan szagot árasztott a rothadás miatt a falról leszedett szigetelőanyag.

Ez a veszély a kőfalaknál is komoly problémát okoz (mert legtöbbjüknek kicsiny a hővisszatartó képessége), de még inkább a vályogfalak, földfalak esetében: ezekben ugyanis minden van nedvesség, és ha a belső hőszigeteléssel elzárjuk télen, hideg időben a fűtést a faltól (mert ugye bent fűtünk...), akkor ez a nedvesség, a víz megfagy és tönkreteszi a falat.

 

MEGOLDÁS

Hőszigetelést csak a fal külső oldalára szabad helyezni.

Mint annyi más szakmunkát, alapvetően az utólagos hőszigetelés készítését is legjobb szakemberre bízni. Ezt az is indokolja, hogy a legtöbb gyártó – vagy legalábbis a felelős gyártók, forgalmazók – csak azután az anyag és szerkezet után vállalják a garanciát, amelyet szakemberek szerelnek fel. A szakemberek ki tudják választani a megfelelő minőségű és vastagságú anyagokat, és gondoskodnak a beépítés megfelelő minőségéről is. De persze ez esetben sem árt a már többször hangoztatott óvatosság: csak olyan céggel, vállalkozóval végeztessünk ilyen munkát, akinek hozzáértéséről megbizonyosodtunk.

 

 


Ha írni akarsz, vagy valami jobban érdekel: