FELÚJÍTÁSI HIBÁK

Az elmúlt több mint két évtizedben számos alkalommal kerestek meg olyan emberek, akik vályogból, földből készült házak felújításával, korszerűsítésével kívántak jobb körülményeket teremteni maguknak s családjuknak.

Ennek során rendre szóba kerültek olyan, a felújításkor elvégzett vagy elvégezni kívánt megoldások, melyek megvalósítása a vályogházak súlyos, sokszor visszafordíthatatlan károsodásához vezettek és vezetnek. És ez áll a nem földből készült falazattal rendelkező épületekre is.

 

A probléma azért súlyos, mert az építést, felújítást végző vállalkozók (legyenek azok tervezők, kivitelezők, tanácsadók) a következmények átgondolása nélkül alkalmaznak olyan anyagokat, szerkezeteket, melyek egyrészt nem illeszkednek a régi épületekhez, másrészt jelentős többletkiadással járnak a háztulajdonosok részére.

 

8. hogyan készítsünk vasbeton koszorút a vályogfalra? - "majd az összefogja a falakat"

 

Szintén gyakori kérdés vályogházak felújítása esetében, hogy a kidőlő fal "megfogására", vagy csak úgy, hogy "megerősítsék" a falat, milyen beton vagy vasbeton koszorút készítsenek.

HIBA

Gondolkozzunk csak egy kicsit.Ha mondjuk 50 cm vastag falra teljes szélességében betonkoszorút teszünk, ami minimum 30 cm magas kell, hogy legyen (mert a koszorú tulajdonsága, hogy nem így lapos, hanem amúgy magas...). A beton súlyát számolva ez azt jelenti, hogy nagyjából 2,5 méterenként 1 tonnával terheljük a falat.

 

Készülhet koszorú úgy is, hogy nem teljes szélességében kerül a falra, mondjuk csak 30 cm széles lesz. Akár a fal szélére rakjuk, akár a közepére, azt nyomja. A koszorú az önsúlya miatt benyomódik a falba, mert a vályog plasztikus anyag. Ezt hívjuk pecséthatásnak. Vigyázni kell vele, komoly gondot okozhat, méghozzá úgy, hogy csak akkor vesszük észre, amikor már nagy a baj...

 

De ezzel nincs vége... A koszorú a fal tetején hasznos dolog - ha össze van kötve a fallal. Igen ám, de amíg a téglafalba tüskékkel be tudom kötni a koszorút - és be is kell - addig a vályogfalba a tüskét hiába teszem be: a falra ható erők jóval nagyobbak, mint amit az - ismét mondom - egyébként plasztikus fal fel tud venni. Azaz a tüskék a fal mozgásakor "berágják magukat" a falba, de meg nem tartják azt.

 

És még mindig nincs vége: a beton, mint tudjuk, vízzel készül. Sőt, a betonszerkezetet néhány napig elkészülte után locsolni is kell (a szabály szerint 28 nap az utókezelés, de én még nem láttam olyan mestert, kivitelező céget, nagyvállalatot, ahol 28 napig locsoltak volna betont.). Tehát a víz, amit a betonozáshoz használunk, az se tesz nagyon jót a vályogfalnak.

 

Néhány fénykép...

Betonkoszorú miatt sérült fal belülről és kívülről

Készülő betonkoszorú vályogfalon
(a boltív szerencsére téglából van...)

MEGOLDÁS

A kérdésre tehát, hogy hogyan készítsünk vályogfalra beton vagy vasbeton koszorút, a válasz: sehogyan...

 

 


Ha írni akarsz, vagy valami jobban érdekel: