FELÚJÍTÁSI HIBÁK

Az elmúlt több mint két évtizedben számos alkalommal kerestek meg olyan emberek, akik vályogból, földből készült házak felújításával, korszerűsítésével kívántak jobb körülményeket teremteni maguknak s családjuknak.

Ennek során rendre szóba kerültek olyan, a felújításkor elvégzett vagy elvégezni kívánt megoldások, melyek megvalósítása a vályogházak súlyos, sokszor visszafordíthatatlan károsodásához vezettek és vezetnek. És ez áll a nem földből készült falazattal rendelkező épületekre is.

 

A probléma azért súlyos, mert az építést, felújítást végző vállalkozók (legyenek azok tervezők, kivitelezők, tanácsadók) a következmények átgondolása nélkül alkalmaznak olyan anyagokat, szerkezeteket, melyek egyrészt nem illeszkednek a régi épületekhez, másrészt jelentős többletkiadással járnak a háztulajdonosok részére.

 

9. vasbeton födém vályogházakra - "betonozott padlás"

 

Az előzőhöz hasonló problémákat vet fel a vályogházak esetében a vasbeton födémlemez készítése.

HIBA

Ismét számoljunk. Egy 75 négyzetméteres ház esetében egy 10 cm vastag vasbeton födém (ami tulajdonképpen nem is számít megfelelő vastagságúnak, 12-15 cm-es födém az általános) 7,5 m3, melynek összes súlya 17,2 tonna.

Ha a hagyományos, hosszú parasztházat veszünk, 50 cm-es fallal, akkor egy folyóméter főfalra 454 kg, azaz több mint 4 és fél mázsa többletsúlyt teszünk.

Ahogy a koszorúnál is már megjegyeztem, a beton, mint tudjuk, vízzel készül, és locsolni is kell - főleg a vasbeton lemezszerkezetet. És ebben az esetben is elkerülhetetlen, hogy a víz, amit a betonozáshoz használunk, károsítsa a falat.

 

MEGOLDÁS

A kérdésre tehát, hogy hogyan készítsünk vályogfalra vasbeton födémlemezt, a válasz: sehogyan...

 

 


Ha írni akarsz, vagy valami jobban érdekel: