FELÚJÍTÁSI HIBÁK

Az elmúlt több mint két évtizedben számos alkalommal kerestek meg olyan emberek, akik vályogból, földből készült házak felújításával, korszerűsítésével kívántak jobb körülményeket teremteni maguknak s családjuknak.

Ennek során rendre szóba kerültek olyan, a felújításkor elvégzett vagy elvégezni kívánt megoldások, melyek megvalósítása a vályogházak súlyos, sokszor visszafordíthatatlan károsodásához vezettek és vezetnek. És ez áll a nem földből készült falazattal rendelkező épületekre is.

 

A probléma azért súlyos, mert az építést, felújítást végző vállalkozók (legyenek azok tervezők, kivitelezők, tanácsadók) a következmények átgondolása nélkül alkalmaznak olyan anyagokat, szerkezeteket, melyek egyrészt nem illeszkednek a régi épületekhez, másrészt jelentős többletkiadással járnak a háztulajdonosok részére.

 

12. műanyag rabicháló - "kell a vakolatba..."

 

Sajnos az utóbbi időben szakemberek is gyakran keverik a rabicháló fogalmát… és használatát. Nagyjából tíz éve került forgalomba az a műanyag vakolaterősítő háló, amelyet sok helyen, boltokban, építőanyag kereskedésben „rabicháló” néven adnak el.

Csakhogy a rabicháló nem ez – hanem a nagy szemnyílású, fémből készült háló.

HIBA

Miért hiba a vályogházaknál műanyag rabichálót alkalmazni?

Tudjuk nagyon jól, hogy a vályogfalak, földfalak – de a természetes kőanyagból készült kőfalak – egyik legfontosabb és egyben legjobb tulajdonsága a szellőzés – azaz a falak pára- és nedvességmozgása. A vályogfalaknál elsőrendű cél, hogy a falak kifelé, a szabad tér felé szellőzzenek. Ha műanyag hálót teszünk rájuk, akkor ezt a szellőzést nagy mértékben lerontjuk.

Sok vita folyt már erről, a műanyagháló hívei azt mondják, hogy a 10x10 mm-es háló nem zárja le annyira a falfelületet, hogy ne tudna szellőzni. De számoljunk egy kicsit. A műanyagháló szálvastagsága jellemzően 1 mm csak ritkán 0,8 mm. Ha ezt átszámítjuk falfelületre, akkor kiderül, hogy egy négyzetméteren a háló felülete, amit elfed 195 000 mm2, azaz a felület 19%-a. Ha 0,8 mm-es hálóval számolunk, akkor is ez a szám 156 000 mm2, ami a felület 15,6%-a.

Tehát a fal teljes felületén 15-19%-át eltakarjuk. Ez már éppen elég ahhoz, hogy a pára, a nedvesség ne tudjon rendesen eltávozni a falból.

Jogos a felvetés, hogy a fém háló is takar a falból. Valóban, de ott ez a szám 50 mm-es szemnagysággal a teljes felület 3,2%-a, azaz nagyjából ötöde-hatoda az előbbi számnak. A régi, 60-65 mm szemnagyságú rabichálóknál ez a szám a 2%-ot sem érte el. Az úgynevezett "csirkehálók" ennél kisebb szeműek – nem igazán előnyös ezek használata sem. De van még egy fontos dolog: a műanyaghálót legtöbbször valamilyen modern anyaggal ragasztják a falra – ami már eleve kizárja, hogy a nedvesség áthatoljon rajta.

(A képekre kattintva azok nagyobb méretben is megtekinthetőek)
 

MEGOLDÁS

Csak fém, min. 50 mm szemnagyságú rabichálót szabad alkalmazni a vályogfalak vakolásánál.

A mellékelt képeken egy több mint 80 éves ház falát láthatjuk felújítás közben. A régi vakolat le lett verve, de jól látható, hogy a rabicháló a mai napig ép, ellátja feladatát.  


Ha írni akarsz, vagy valami jobban érdekel: