Az elmúlt több mint két évtizedben
számos alkalommal kerestek meg olyan emberek, akik
vályogból, földből készült házak felújításával,
korszerűsítésével kívántak jobb körülményeket
teremteni maguknak s családjuknak.
Ennek során rendre szóba kerültek olyan, a felújításkor elvégzett vagy
elvégezni kívánt megoldások, melyek megvalósítása a vályogházak súlyos, sokszor visszafordíthatatlan károsodásához vezettek
és vezetnek. És ez áll a nem földből készült falazattal rendelkező épületekre is.
A probléma azért súlyos, mert az építést, felújítást végző vállalkozók
(legyenek azok tervezők, kivitelezők, tanácsadók) a
következmények átgondolása nélkül alkalmaznak olyan anyagokat, szerkezeteket, melyek egyrészt nem illeszkednek a régi épületekhez, másrészt jelentős többletkiadással
járnak a háztulajdonosok részére.
13. további problémák a gipszkartonnal a vályogházban - "ki kell egyenesíteni a falat"
Az előzőekben már volt szó arról a problémáról, hogy a vályogházak felújítása során számos esetben, hogy úgy egyenesítik ki a falakat, hogy azok elé belülről
gipszkarton falat húznak. A megoldást azzal indokolják, hogy szárazak a falak, így nem okoz gondot a gipszkarton eléépítés. Csakhogy ez téves megállapítás.
Ugyanis tökéletesen, száz százalékosan száraz vályogfal, földfal nem létezik - akkor ugyanis, ha nem lenne a falban nedvesség, elporladna, összeomolna. És az a nedvesség, ami a falban van, bizony valamerre el akar távozni - amint arról itt olvashatunk.
De más gond is van.
A vályogfalú, a földfalú ház azért biztosít (és biztosított már elődeinknek is régóta) olyan kellemes klímát, életteret, mert a falon át "lélegzik". (Persze, ez a lélegzés nem azonos az élőlények lélegzésével, mert nem kétirányú anyagmozgásról van szó, mint amikor levegőt veszünk és kifújjuk - de közkeletűen így nevezik...).
Mi is történik ilyenkor? Közismert jelenség, hogy a ház helyiségeiben keletkező pára a földfalba jutva azon lassan áthalad és eltávozik a szabadba - feltéve, ha hagyjuk, nem zárjuk le a falat cementes vakolattal, diszperzites festékkel, ilyesmivel. Nem véletlen, hogy a vályogházaknak
falainál a tapasztás, a mészhabarcs vakolat és a sima, egyszerű meszelés ajánlott.
Szakmai vizsgálatok, szakkönyvek igazolják, hogy ez a folyamat nagyjából fél évet vesz igénybe, tehát fél év alatt áll be az egyensúly, ennyi idő múlva amennyi pára, nedvesség bejut a falba, ugyanannyi ki is jut.
Ám mi van akkor, ha a fal belső oldalára gipszkarton kerül? Abban a pillanatban esélyt sem adunk arra, hogy a helységből a levegő bejusson a falba, azaz az a jó és kedvező tulajdonsága, miszerint engedi a levegőt mozogni, megszűnik.
Jómagam azt tartom, hogy a gipszkartonnak megvan a maga helye (pl.
irodaházakban, közösségi létesítményekben), de lakóházakba, főleg földfalú
(vályog- és tömésfalú) épületekben nem szabad használni őket.
|
(A képre kattintva az nagyobb méretben is megtekinthető)
|
HIBA
A gipszkarton erősen párazáró, azaz nem engedi át a párát. De még a
páraáteresztőnek hirdetett gipszkarton sem. A földfal mellé beépített
gipszkarton miatt ezért a vályogfal, földfal azon jó tulajdonsága, hogy a helyiségben keletkező pára a falon átdiffundálva kijut a szabadba, nem érvényesül.
Így a fal nem csak nem tud szellőzni, de a gipszkartonon lecsapódó pára miatt gyakran penész is képződik, legtöbbször a sarkokban, a mennyezet és a fal találkozásánál.
Ilyen penészesedést mutat a mellékelt fotó is. Megjegyzem, ez a jelenség nem csak a vályogházaknál, de modern, újonnan épített téglaházaknál is gyakran megjelenik...
De van még egy további probléma is a meggondolatlan gipszkartonozással.
A gipszkarton lapokkal burkolt falat a későbbiekben már nem tudjuk ellenőrizni, figyelni. Ha bármilyen probléma adódik (statikai hiba, repedés, mozgás történik, vagy valamilyen ok miatt ázik, vizesedik a fal), azt a zárt burkolat miatt nem vesszük észre, csak olyankor, amikor már nagy a baj.
MEGOLDÁS
Ha mindenáron egyenes falat akarunk vályogházba, akkor téglából készítsünk vendégfalat. Errőlittlehet részletesen olvasni.
De véleményem szerint egy vályogházhoz a kicsit egyenetlen, görbe fal hozzátartozik. Azt szoktam mondani, hogy aki egyenes falak között akar lakni, az költözzön panelházba...
Ha pedig véletlenül olyan házzal van dolgunk (pl. olyat vettünk, örököltünk), ami belülről gipszkartonnal van burkolva, azonnal váljunk meg tőle (mármint a gipszkartontól, ne a háztól...), bontsuk le a burkolást, "csomagoljuk ki" a házat.
Ha írni akarsz, vagy valami jobban érdekel:
| |