A drénezés vagy magyarul szivárgóépítés sok évszázados tudomány. Kevesek előtt ismert, de hazánkban több mint másfél évszázada alkalmazzák már, és a magyar szakemberek mindig is elöl jártak az szivárgóépítés elméleti és gyakorlati megvalósításában. A XIX. századtól kezdve a hatalmas mocsarak lecsapolását (más néven meliorációját) részben ezzel a technikával oldották meg - természetesen akkor még a kornak megfelelő anyagokkal és eszközökkel.
Lakóépületeink, főleg a hagyományos anyagokból épült épületeink egyik legnagyobb problémája a vizesedés. A felszíni és felszín alatti vizek több irányból is támadhatják az épületeket – erről a honlapnak a Vályogházak és a víz című fejezete szól.
A legnagyobb kárt az épületekben a lejtős területeken áramló vizek okozzák. Ennek magyarázata az, hogy a lejtőn, illetve a felszín alatt lejtőirányban áramló vizekkel szemben a lakóépület gátként működik, azaz megakasztja a vizet. A víz azonban megkeresi és megtalálja magának az utat, és ha máshol nem, az épület falain keresztül.
|
![]() |
Ahhoz, hogy ezt meg tudjuk előzni, több lehetőségünk is van. Épülhet angolakna, le lehet utólag szigetelni a falakat, de a legjobb és az épület szempontjából a legkisebb beavatkozást igénylő – és ezzel a leggazdaságosabb – megoldás, ha a vizet igyekszünk "megfogni" az épület előtt. Erre szolgál a drén, vagy másképpen szivárgó. Alapelveiben ez nem más, mint a föld alá elhelyezett cső, csőrendszer, amelyben a cső palástján kialakított réseken át a víz a csőbe juthat bele és el lehet vezetni a védendő építménytől. A régi korokban úgynevezett kőagyagcsövekből készült a szivárgórendszer. A kőgyagcsövek lazán egymáshoz voltak illesztve, a közöttük lévő résen folyt be a víz. Az ilyen kőagyagcsőből épített drénezési rendszer olyan régi, hogy amikor ezt az írást készítettem, egészen egyszerűen nem találtam fényképet, fotót az interneten az ilyen kőagyagcsőről. Amikor én még tanultam és gyakoroltam az eredeti mesterségemet (ugyanis vízépítő és vízgazdálkodási technikusi oklevéllel rendelkezem, és részt is vettem ilyen drénhálózat építésében a Bodrogközben), ezek a vízépítésben napi használatban voltak. Ez azt jelenti, hogy... már nagyon vén vagyok... * |
![]()
|
A modern csövek már műanyagból készülnek és a víz a palástjukon apró réseken át jut a csőbe |
* E sorokat jó egy éve írtam le. Egy nagyon kedves olvasóm, Zagyva László úr idén áprilisban aztán küldött nekem fényképeket igazi kőagyag dréncsövekről, amiért nagyon hálás vagyok neki. De itt még nincs vége a történetnek, ugyanis... amikor kértem, hogy ha nem probléma, adjon nekem egy-két darabot, mert később jók lesznek demonstrációs célra, Zagyva úr megírta, hogy ezek a csövek jelenleg... Tallinban, Észtországban találhatóak. |
![]()
|
![]()
|
![]()
|