A VÁLYOGHÁZÉPÍTÉSI
1x1

 

AZ ALAPOZÁS

 

 

Az épületek alapozása a kultúrmérnöki tudomány külön szakága. Könyvek százait írták tele az elméleti és gyakorlati tudnivalókkal. Nem csak az új házat építőknek, de a régi házak tulajdonosainak is érdemes kicsit részletesebben megismerni e témát – még akkor is, ha háza több évtizede, esetleg évszázada áll már a helyén. Ugyanis sok esetben az alapok kismértékű, rejtett sérüléseiből eredhetnek olyan problémák, melyek később már komolyabb beavatkozást igényelnek. És biztos vannak, akik bővíteni, felújítani szeretnék az épületüket, vagy el szeretnék végezni a szükséges fenntartási munkákat - ez a fejezet nekik is szól.

 

Elődeink mindenféle bonyolult számítás, hókusz-pókusz nélkül képesek voltak elkészíteni házaik alapozását. Az az igazság, hogy egészen a XIX. század közepéig – azaz a nagy tömegű városi építkezések megjelenéséig – nem sokat törődtek az alapok előzetes méretezésével. Ez különösen igaz a köznép építkezésére, a lakóházak építésére. Azt tartották, hogy az olyan alap a jó, amelyik vaskos, széles – mert az ilyen mindenképpen megtartja a felette álló épületet. Földszintes épülethez a fallal azonos szélességű alapot építettek, emeletes háznál az ökölszabály az volt, hogy az alapnak a fölszinti fal szélessége kétszeresének kell lennie. A vályogfalak alá azonban tudjuk, hogy nagyon sokáig nem készültek a mai értelemben vett alapok. Pedig ezek eleve vastagabbra készültek minden más falnál (50-60 centisek sem ritkák) – és mégis állnak a mai napig…

De mi az alapozás?

Az alapozás azt a célt szolgálja, hogy a falakról a talajra jutó terhelést megfelelő módon átadja (és elossza) a teherbíró talajon. A gyakorlatban két fő alapozási rendszer ismeretes: az úgynevezett síkalapozás és a mélyalapozás.

Lakóházaink legtöbbje alatt síkalapozási rendszert találunk. Ennek műszaki, gazdasági és munkaszervezési okai vannak.

Egy régi mesterem kedvenc szavajárása szerint „az első számú műszaki paraméter, a ’mennyibe kerül’…”

Tény, hogy a kisebb épületek építésekor a legfontosabb szempont az, hogy a másodlagos (segéd-) szerkezetek ne drágítsák meg az épület megvalósítását. S az alapok éppen ilyen részei a háznak. Egy földszintes – vagy legfeljebb tetőtérbeépítéses – lakóház alatt egy igazi mélyalap (szekrényalapozás vagy cölöpalapozás) elkészítése bizony ugyanannyiba kerülhet, mint magának a háznak a felhúzása. Bár sajnos előfordul ennek ellenkezője is. Számos helyen olyan rossz minőségű a talaj, hogy nem lehet másképp biztosítani az épület állékonyságát.

Ezzel szemben a síkalapozási rendszerek viszonylag olcsók: nem kell olyan mélyen kiszedni a talajt, kisebb épített szerkezetek kellenek hozzá, s ami legalább ennyire fontos: a síkalap építésénél sok mindent házilagosan is kivitelezhetünk. Ami a mélyalapozási eljárásokra nem mondható el.

A síkalapok lényege, hogy az a felszínhez közeli teherbíró rétegre adja át a terheket. Legelterjedtebb típusai a pontalap, a lemezalap és a sávalap.

A köznapi építészetben, a magánépítkezéseknél a sávalapozás a leggyakoribb alapozási rendszer, ami adódik az épületek formájából, falának kialakításából és más tényezőkből. Persze egy-egy esetben a lemezalap vagy a pontalap ismerete sem felesleges (pl. pillérek utólagos beépítésénél).

 

A XIX. század utolsó harmadától kezdve - elsősorban a városi építkezések sokasodásával és egy új, modern anyag, a beton használatának széleskörűvé válásával - az alapokat már nem találomra, sok évszázados gyakorlati tapasztalatok szerint építették, hanem pontos számításokat dolgoztak ki erre a célra.

Az alábbiakban vázlatosan ismertetem az alapok tervezésének menetét. Nem célom, hogy bárki ennek alapján próbálja meg megtervezni háza alapozását, de a módszer leírása hasznos lehet abban, hogy egy leendő ház igen fontos részéről képünk legyen – vagy, hogy egy már meglévő ház alapszerkezetét jobban megismerhessük.

Az alapok tervezése komoly tartószerkezeti feladat, azt csak képzett szakember (építész vagy statikus) végezheti.

Az alapozások méretezéséről bölcsészeknek és teológushallgatóknak

Az alapozások készítésénél mindenképpen meg kell említeni azt a kevéssé ismert tényt, hogy az épületek károsodásának jó 30-35 százalékáért az alapozás készítésekor elkövetett hibák felelnek.

Több oka is van ennek…

Az első, hogy ezek a szerkezetek (jó esetben) egy-egy épület teljes élettartama alatt elfedve, eltakarva vannak. Azaz utólagos, rendszeres ellenőrzésük igen körülményes – vagy lehetetlen -, és károsodásaik rendszerint csak későn kerülnek napvilágra, amikor már éppenséggel lehetetlen védekezni ellenül.

A másik ok, hogy a legtöbb házilagos építkező ezen a munkafázison akar megtakarítani költségeket. Főként igaz ez a földmunkákra. Az átlagemberek úgy gondolják, hogy egy árkot, gödröt kiásni mindenki tud, nem kell ahhoz szakértelem. Ennek megfelelően vagy önmaguk állnak neki egészen veszélyes földtömegek kiemelésének, vagy olyan munkaerőt alkalmaznak (lásd: Moszkva téri  ’munkás-piac’), mely bizony nem rendelkezik megfelelő szaktudással.

S ezt sokszor a kivitelező is segíti. Pedig nem ritkán egy-két ezer vagy tízezer forintos tétel kihagyása vagy elrontása egy egész épület tönkremeneteléhez vezethet.

Azt is tudni kell (statisztikai tény), hogy az építőiparban, a kivitelezésben bekövetkezett balesetek jelentős része (kb. 40 %-a) a földmunkák, mélyépítési tevékenység végzése közben következik be – pedig ezek a munkálatok egy-egy épület építésének alig 10-12 %-át teszik ki.

Nem múlik el év, amikor ne történne legalább két-három halálos baleset munkaárok kiemelése, földmunkagép működése közben. Ebben az évben már egy halálos balesetről adtak hírt a híradások, mely szerint vályogfal dőlt egy munkásra…

 

 

FÖLDMUNKÁK

 

A földmunkák előkészítése, majd megvalósítása során mindig elsődlegesen azt kell szem előtt tartanunk, hogy a kivitelezés biztonságosan végezhető legyen.

 

A földmunkák előkészítése

 

A munkagödör, munkaárok helyének megválasztása

 

A leendő szerkezetek számára a munkagödrök (alapoknál, műtárgyaknál) helyét, illetve a munkaárkok nyomvonalát úgy kell meghatározni, hogy azok ne veszélyeztessék a már meglévő épületeket, építményeket.

Milyen hibákat lehet itt elkövetni?

A munkagödrök többnyire nagyobb műtárgyak, vagy épületek helyén kerülnek kiemelésre.

A munkagödröket csak a szükséges mértékig kell kinyitni (azaz nem 2-3 méterrel szélesebbre, mert ez anyagilag se kifizetődő) és elsődlegesen figyelni kell arra, hogy már meglévő épület alapozása közelében ne bolygassuk meg a talajt.

Ugyanez érvényes a nyomvonalas építményekre is. Ha közművezetéket kell bevezetnünk az épületbe (gáz, víz, csatorna), annak nyomvonalát úgy jelöljük ki, hogy az épület falának közelében már ne a fallal párhuzamosan fusson, hanem arra merőlegesen.

Földfalú házaknál általában 3 méteres távolság az, amely megnyitása során az épület alapja, fala már nem károsodik. Lehetőleg igyekezzünk ezt a távolságot betartani.

 

A hibás földmunkavégzés számos esetben okozott már komoly anyagi károkat vagy követelt emberéletet. Ezért – akárcsak egyes más munkák végzése esetén – nem csak a műszaki szakszerűségnek kell megfelelni, de a biztonságtechnikai előírások betartása is legalább ennyire fontos. A földkiemelésnél elkövetett hibákat rendszerint a majdan oda kerülő szerkezet sínyli meg.

 

A megfelelő mélységű munkaárok, munkagödör

 

A munkaárkok, munkagödrök mélységét a belekerülő szerkezetek funkciója határozza meg. Amint a vályogházak szerkezeti hibáinál is olvashatunk róla, az alapozási mélység megválasztása több mindentől függ (fagyhatár, víz, anyagminőség stb.) – ezeket a tényeket már a munkák megtervezésekor előre meg kell határozni.

Különösen figyelni kell az alapárok mélységének kialakítására, azaz az alapozási sík egyenletességére. Gyakori hiba, hogy az alapárok feneke nem egyenletesen kerül kiásásra.

Mivel az alapnak a felső síkja azonos, e hiba következtében az alap szerkezeti magassága nem egyenletes, hanem ezeken a helyeken magasabb, vagy alacsonyabb a szomszédos alapsávnál (lásd rajz: h1 és h2 méret). Emiatt a terhelés nem lesz egyenletes, a terhelés átadása sem az altalajra – óhatatlanul repedések fognak megjelenni.

Ha a munkaárok, munkagödör nem éri el azt a mélységet, melyre szükségünk van, utólagosan a hiba kijavítható – csak éppen bosszantó. Hiszen pótmunkát kell végeznünk, ami mindig külön költség, idő és fáradtság.

 

De nagy gond az is, ha túl mélyen szedtük ki a földet. Megtehetjük, hogy visszatöltjük a kiszedett föld egy részét, de ez egyrészt igen bosszantó dolog (felesleges munkát végzetünk), megy vele az idő (esetleg a pénz, ha mással csináltatjuk), és van egy műszaki probléma is: a már egyszer kiemelt, megbolygatott föld soha nem lesz annyira stabil, mint az eredeti, „termett” talaj.

Gondoljunk csak bele: ha egy alap árkát túlszedtük és vissza kell bele töltenünk 20-30 centi földet – azt hiába döngöljük, az alapunk sajnos már mindenképpen bolygatott talajra kerül.

A régi építési szabályok előírták, hogy a munkaárokban az utolsó 20 centit csak közvetlenül azelőtt szabad kiemelni, amikor a szerkezet belekerül. Ennek két oka van: így az alap vagy a csővezetés alatt elterülő föld biztos, hogy nem zavart, bolygatott – és van egy emberi tényező: az utolsó mozzanatnál van még egy lehetőségünk áttekinteni, mindent pontosan csináltunk-e? Nem is gondolná kedves olvasó, milyen fontos ez egy ilyen munkánál…

A munkaárok kitűzése

 

Nem ritka, hogy a leendő munkagödör, munkaárok nem a megfelelő méretben – nyomvonalas létesítményeknél irányban – kerül kitűzésre.

Nem szabad sajnálni az időt és a szakértelmet. Egy-egy nagyobb új épület kitűzését szakértő geodéta végzi el, de kisebb jelentőségű munkáknál (pl. egy vízvezeték árka) magunk is megcsinálhatjuk.

A hibás kitűzést lehet orvosolni, de nem könnyen és bosszantó, ha máshol újra ásni kell árkot, gödröt.

Ide tartozik az a hiba is, amikor a sávalap árka nem a megfelelő szélességi méretekben kerül kiemelésre, és jó szokás szerint az árok falát használják zsalunak. Ennek következtében a betonalap sávjai nem pontosan a leendő épület falai alá esnek – a hiba szinte kijavíthatatlan és később, a felmenő falszerkezeten okoz majd ez súlyos károkat

 

 

A földmunkák kivitelezése

 

 

Az alapárok kiásását kézzel és géppel végezhetjük.

Tény, hogy a géppel végzett munka mindenképpen gyorsabb, ám az is hozzátartozik a dologhoz, hogy jelentősen drágább is. Sajnos ma már azok a régi kubikusok, akik a kézzel végzett földmunka mesterei, sőt művészei voltak, s akik még az ötvenes-hatvanas, de még a hetvenes években is a nagy építőipari vállalatoknál dolgoztak, nem találhatók meg, nem aktívak. Sok-sok hibásan elvégzett földmunka, kidőlt-bedőlt falú ház, leszakadt partfal, földfal látja ennek kárát. Az is igaz viszont, hogy kézi földmunkánál a talaj mozgatása, megzavarása kisebb mértékű, mint gépi földmunkánál.

A földmunkagépeket kezelők rendszerint nagy gyakorlattal rendelkeznek, érdemes hallgatni rájuk. Ismerik a talajok fejtésének, mozgathatóságának módjait, lehetőségeit, és munkavédelmi ismereteik is vannak.

Az is igaz viszont, hogy kézi földmunkánál a talaj mozgatása, megzavarása kisebb mértékű, mint gépi földmunkánál. Kézi földmunka során az előzetesen kitűzött nyomvonaltól való eltérés ritkábban fordul elő – ennek oka igen egyszerű: az ilyen munkát végző ember különösen figyel arra, hogy ne végezzen felesleges munkát.

 

A munkaárkok, munkagödrök kiemelésénél az emberi természetből fakadó jelenség, hogy a gödör, árok lefelé keskenyedik. Gyakorlattal nem rendelkező ember szinte ösztönösen „összébb” húzza az árkot a terepszintnél lejjebb hatolva. Ennek jellegzetes megjelenési formája, hogy a kiásott földfal enyhén kifelé dől, azaz egy fordított trapéz keresztmetszetet formáz (lásd rajz). Meg kell jegyezni, hogy létezik olyan eljárás, amikor direkt ilyen formában emeljük ki az árkot, munkagödröt: ezt rézsűs kiemelésnek nevezzük, ennek is megvannak a szabályai… Ha idejében észrevesszük, ki lehet javítani a hibát – persze minél mélyebb a munkagödör, annál nehezebben.

 

 

 

Ennek ellentéte – és annál sokkal súlyosabb következményekkel jár az úgynevezett „alávágás”.

Alávágásnak azt nevezzük, amikor egy munkaárok, munkagödör partfala úgy kerül kialakításra, hogy a földfal alja nem a függőleges síkba esik (vagy annál kijjebb), hanem annál beljebb – azaz a magasabban elhelyezkedő földtömeg alól kikerül az anyag. Gyakran alakul ki alávágás abból a szándékból, hogy a nem megfelelő szélességű munkaárkot úgy akarják kiigazítani, hogy alul legyen csak meg a tervezett szélesség.

 

 

 

 

 

 

 

Súlyos balesethez vezethet, ha nagyobb eső, vagy valamilyen erősebb erőhatás, vagy csak magának a földnek a csekély állékonysága miatt is megmozdulhat a munkaárok oldala ezt a talajmechanika csúszólapnak nevezi. Ha ilyenkor valaki a munkaárokban tartózkodik, szinte semmi esélye nincs a menekülésre.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gyakran okozza a munkaárok, munkagödör partjának beomlását az, ha nem megfelelő módon depóniálják azt a földet, amit kiemeltek a mélyből. A kiemelt föld nagy súlyt jelent. Gondoljuk csak át: egy 1 méter mély, 1 méter hosszú 50 centi széles árokból is majdnem egy tonnányi föld kerül ki. Ha csak ennyivel is megterheljük az árok szélét, akkor az árok alján az eddigi terhelés kétszerese jelenik meg (a megmaradó földfal súlya, és a rákerülő földkupac súlya összeadódik). Ezt a jelentős súlytöbbletet nehezen viselik el a földfalak, földpartok…

 

Az előírások legalább 1 méteres távolságot határoznak meg, ilyen messze kell a földet lerakni. De ezt nehéz tartani, mert ilyen távolságra már nehéz ellapátolni a földet, pedig a partfalra rakott földtömeg nyomja azt, amely rosszabb esetben beomolhat, leszakadhat. Külön gondot jelent – és sok baleset okozója – hogy a munkaárok széléhez lerakott földtömeg miatt nem lehet biztonságosan közlekedni a terepen. Sokszor zuhant már a mélybe a ferde földkupac szélén egyensúlyozó ember…

 

A fentihez hasonló problémát okoz, ha a munkagödör, árok szélét dinamikus többletterhelés éri. Ez lehet a gyalogosközlekedés, de a munkaterületen közlekedő gépkocsik súlya is. Szinte naponta történnek építési helyeken ilyen balesetek: a figyelmetlen járművezető, vagy munkagépkezelő a munkaárokhoz túl közel hajt (vagy rosszabb esetben nincs is más lehetősége más felé vezetni járművét), és a nagy súlytól, a rázkódástól a partfal beomlik. Az árok, gödör széle beomlik, és sajnos ebben az esetben ez hirtelen következik be, és sajnos legtöbbször a felette közlekedő személyt vagy járművet is magával sodorja. Éppen ezért Elegendő helyet kell hagyni a munkaárok mellett, és a munkaterületen közlekedőket ki kell oktatni, figyelmeztetni kell ezekre a körülményekre.

A már kiemelt munkaárkot nem szabad sokáig nyitva hagyni. A bejutó szennyeződések, de legfőképpen az eső, csapadék a talaj elázáshoz, mállásához vezet, és az árok, gödör széle beomolhat.

 

Külön szólni kell arról az esetről, amikor egy már meglévő épület fala mellett kell földmunkát végezni.

Nem múlik el év, hogy ne történne egy-egy halálos baleset a miatt, mert valamely régi épület fala mellett munkaárkot ásnak, bontanak. A falhoz, alaphoz túl közel ásott árokra, a benne tartózkodókra ráborul a fal – és ritkán élik túl a balesetet szenvedők a katasztrófát. Sajnos épp a vályogházak a legveszélyesebbek ebből a szempontból.

Miért is? Ennek két fő oka van.

Az ilyen régi, többnyire egyszerű technológiával, szegények által felhúzott épületek falai alatt ritkán található megfelelő mélységű és szerkezetű alap. Legtöbbször csak néhány deciméterre ásnak le a felszín alá, ide kerül jobb esetben egy szórt, rakott, nagyon ritkán épített téglalap – de gyakran csak földet rakták vissza és döngölték le. Ennek következtében a felmenő falak csak addig állékonyak, amíg az alattuk, mellettük lévő talajréteg megbontásra nem kerül.

 

mellé2Figyelem!

Nem csak alattuk nem szabad a talajt kibontani, mellettük sem. Ugyanis a gyenge alapot oldalról a háborítatlan föld támasztja meg. Ha ezt elvesszük – azaz árkot, gödröt ásunk mellette – az alap óhatatlanul kimozdul oldalra, és viszi magával a felette álló falat is.

 

Maga a földfal is igen érzékeny, ha megzavarják a sok évtizede kialakult, konszolidálódott állapotát, könnyen instabillá válik. És zavaró lehet már maga a munkavégzés is – kemény talajnál például a csákánnyal, ne adj Isten bontókalapáccsal, légkalapáccsal végzett munka.

Nem szabad elfelejteni, hogy földfalaknak nincs meg az az öntartó ereje, (kohéziója), mint a kőfalaknak, téglából épült falaknak. Míg ez utóbbiak egyes elemei egymást megtartják (a téglafal például akkor is megáll, ha egy kisebb szakaszt kibontunk, kiemelünk belőle), a földfalak erre nem képesek. A tömésfal akár 20 centis hiány következtében is meg tud rogyni, még a vályogtéglából épült fal se marad állva kitámasztás nélkül, ha kibontunk belőle egy részt.

A közvetlenül a fal tövében végzett munka során nagyon fontos a gyors, de körültekintően végzett munka. Sajnos a régi földfalak, vályogfalak sokkal érzékenyebbek, mint várnánk. Nem csak akkor szenvedhetnek károsodást, ha a teljes falhossz mellett árkot nyitunk – gyakran egy egyszerű, a falra merőleges bekötés kiásása is már veszélyt jelent állagukra.

 

A fenti problémát fokozza, ha a munkavégzés közben, vagy éppen amikor nem tartózkodunk a munkahelyen, megered az eső, főleg, ha az esetleg egy felhőszakadás. A fal mellett kinyitott munkaárokba jutó víz óhatatlanul alámossa az alapot, a falat – a hatás kiszámíthatatlan.

Ha már beomlott a föld, azt nem szabad bent hagyni a munkaárokban. Nem csak azért, mert akadályozza a további munkát, hanem azért is, mert a később a kiemelt föld helyére kerülő szerkezet állékonyságára is befolyással van.

 

Ritkán esik szó róla, de idetartozik az a speciális eset, amikor a munkaárok kiszedése során régi építményekbe botlik a kivitelező. Sajnos ezeket nem ritkán benne hagyják a földben, gondolva, hogy a már régóta ott fekvő alapok, épületmaradványok stabilak, tartják az új szerkezeteket.

Az elmélet megállja a helyét: a régen (több évtizede, esetleg évszázada) elkészült szerkezeteknek valóban megvan az a tulajdonságuk, hogy nem csak erősek, de stabilan állnak, és megtartják a rájuk helyezett újabb szerkezetek súlyát. Csakhogy… éppen ezzel van a baj.

A mellékelt rajzon igyekszem bemutatni ezt a jelenséget.

Az új szerkezet a fizika törvényeinek engedelmeskedve azon a helyen, ahol csak a természetes föld, talaj van alatta, megsüllyed. Ettől a süllyedéstől nem kell félni, elfogadott jelenség, számolni is kell vele. (Nagyobb épületek esetében ez akár több centi is lehet az évek folyamán. A süllyedés az idő múlásával lelassul, és pár év múlva századmilliméterekben lesz mérhető.)

A már földben lévő szerkezet azonban az új építménynek a ráterhelt szakaszát nem engedi süllyedni, aminek következtében óhatatlanul törés lép fel. A jelenség hasonlatos ahhoz, amit hazai útjainkon, még a néhány éve épület autópályákon is tapasztalhatunk.  Figyeljük csak meg, hogy ha egy kisebb áthidaláson, hídon megyünk keresztül (itt nem a nagy Duna-hidakra gondolok, hanem például az autópályák, autóutak alatti kisebb vízátvezetések, mellékutak feletti átjárókra), a műtárgy elején és végén egy-egy döccenést érzünk. Az ok ugyanaz, mint amit leírtam: a szilárd betonműtárgy fixen áll, ám az útpálya az előtte-mögötte csatlakozó töltésen megsüllyedt –és ez komoly szintbeli eltérést eredményez.

Éppen ezért, ha egy régi szerkezet csak keresztezi új építményünket, elbontása elengedhetetlen.

 

 

Mi történjék a földmunkák során talált „kincsekkel”?

Hazánk földje bőven rejt olyan tárgyakat, melyeknek az építkezők ritkán örülnek. Csak keveseknek adatik meg, hogy valóban kincset találjanak a földmunkák végzésekor. Ne feledjük, hogy minden régészeti leletről az illetékes örökségvédelmi hatóságot – ha másképp nem megy, a területileg illetékes múzeumot – értesíteni kell.

Sokkal nagyobb gondot okoznak azok a földben maradt vezetékek, amelyekkel óhatatlanul találkozhatunk. A villanyvezetékek áram alatt lehetnek, a vízvezetékek, csatornák ma is vezethetik a vizet, szennyvizet – a gázvezetékekről pedig jobb nem is beszélni.

A másik, komoly veszélyt jelentő „leletek” a lőszerek, robbanószerek lehetnek. Sajnos hazánkban még mindig sok ilyen pihen a felszín alatt – velük különösen körültekintően kell bánni. Ismeretlen, robbanószernek látszó tárgyat nem szabad piszkálni, hozzányúlni. Akár az életünk is múlhat rajta. Nagyobb beruházásoknál kötelező az előzetes tűzszerészeti vizsgálat lefolytatása. A lőszerekről, robbanószerekről azonnal értesíteni kell az illetékes hatóságot (ebben a helyi önkormányzatok tudnak segíteni), amíg azokat el nem szállítják, a területet körül kell keríteni, és nem szabad a robbanószerekhez nyúlni.

 

 

II. ALAPOZÁS KIVITELEZÉSE

 

Az úgynevezett magánerős építkezéseknél a tapasztalat szerint az alapozási munkákra fordítanak a legkevesebb figyelmet. Ennek oka legtöbbször a megfelelő ismeretek hiánya, illetve az, hogy nemigen köztudott az a tény, hogy az épületkárok 30-35 %-áért a hibásan megépített alap a felelős. Bonyolítja a helyzetet, hogy nem egyszerű az alapozási hibákból eredő károsodások felismerése – gyakorlott szem és hosszú tapasztalat szükséges hozzá. Ha az alapok készítésénél nem tartunk be bizonyos szabályokat, nehezen és drágán orvosolható hibákat ejthetünk.

Az építőipari kivitelezésben ismert az úgynevezett „eltakart” szerkezet fogalma. A kifejezés magáért beszél – és az alapok pontosan ilyen szerkezetek…

Az alapozási hibákat úgy tudjuk elkerülni, ha különösen nagy figyelmet fordítunk erre a munkaszakaszra, és nem árt, ha folyamatosan dokumentáljuk is – ma már a digitális fényképezőgépek korában ez nem jelent problémát.

Az is igaz, hogy szerkezeténél, felépítésénél – és beton esetében anyagánál – fogva ez a szerkezet a legrugalmasabb, azaz a többi épületszerkezethez képest nagyobb eltéréssel, „hibatűréssel” építhető – de a durva kivitelezési hibák itt is megbosszulják magukat.

 

Az alapok károsodásáról a vályogházakról szóló könyvben vagy a vályogos honlapon itt olvashatsz.

 

Az alap kitűzése

 

Az egyik legnagyobb figyelmet igénylő feladat az alap helye kitűzése. Ugyanis amikor egy épület alapja elkészül – legyen az sávalap vagy lemezalap – a rákerülő következő szerkezetek eltakarják azt, és ha az alap nem a tervnek megfelelően kerül kitűzésre és megépítésre, akkor a felette lévő szerkezetek szakszerű alátámasztását nem tudja ellátni.

A mellékelt rajzsorozat mutatja a hibás folyamatot sávalap esetében.

Az első rajzon a hibásan kitűzött alapot láthatjuk. Mellé kerül a feltöltés, rá a padlózatot tartó aljzatbeton – melyet rendszerint egybedolgoznak az alaptesttel, majd mindezekre a felmenő falazat.

 

alap01aalap01calap01d

 

Azonban ha az alap nem a tervnek megfelelő helyre kerül, vagy iránya eltér a tervezettől, esetleg szélessége nem megfelelő: a fal nem az alaptesten fog nyugodni, hanem egy része a levegőben lóg majd (ugyanis amikor megkezdődik ennek építése, az alaptest már nem látható). Sőt, sok esetben nem is ugyanaz a személy – mester – készíti a felmenő falat, mint az alapot, tehát nincs ismerete az alépítmény méreteiről, elhelyezkedéséről.) Ha csak 5 centivel is kijjebb lóg a fal az alap felett, az azt jelenti, hogy ezen a hosszon (38 cm vastag falat számítva) több mint 10 %-a a faltestnek nincs alátámasztva. A szigetelés tartó aljzat a maga 8-10 centijével nem alkalmas ennek a tehernek a viselésére. 

Különösen káros ez a jelenség a szigetelés szempontjából: a lelógó falszakasz terheli a szigetelőlemezt, mely eltörik, átszakad. A nedvesedés kikerülhetetlen. De az alap szempontjából is káros ez a helyzet, ugyanis az nem a tengelyében kapja a terhelést (ezt nevezik külpontos terhelésnek), és ennek hatására kifordul helyéről. A lesüllyedő oldalon a felmenő szerkezetek megrepednek, a terepcsatlakozás is süllyedni fog: ha ez kívül történik, a csapadék ide befolyik, áztatja a falat, az alapot.

 

 

 

 

 

Az alap építése

 

 

Az alapok kialakításáról, formájáról, méretezéséről lásd

Az alapozások méretezéséről bölcsészeknek és teológushallgatóknak

c. fejezetet.

Az alapok kivitelezése előtt a munkaárok fenekére kiegyenlítő réteget (homokágyazatot, szerelőbetont) kell elhelyezni. Ez a kőből készült alapoknál sem haszontalan, ugyanis az árok csupasz fenekére elhelyezett kövek nem fekszenek fel stabilan, különböző mértékben elbillenhetnek, elmozdulhatnak.

A tapasztalataim szerint a kőalapok készítésénél az építők, építtetők összekeverik a kőalapozás technikáját a később tárgyalásra kerülő, szintén kő felhasználásával készülő úsztatott beton építésével. A kőből készült alapokat erős habarccsal kell építeni – vagyis a kövek nem csak egymásra szórva, hanem a lehető legpontosabb munkával kerülnek elhelyezésre.

Akár szórt kőalap készül, akár falazott kőalap, arra figyelni kell, hogy az alapba, de főleg a szélébe csak ép, egészséges és főleg nagyméretű kövek kerüljenek. A kisebb kövek ugyanis az alaptest peremén a terheléstől kifordulnak, ott az alap gyengül. Ugyanez vonatkozik az alap alsó síkjára is: a kis kövek, a hegyes sarkú kövek a talajba fúródva gyengítik az alaptestet.

 

A régi századokban ismert volt az a technológia, amikor egy nagyobb épület alapját úgy készítették el, hogy követ szórtak a kiemelt árokba, majd meszet öntöttek közé és azt vízzel locsolták. Napjainkban is kísérleteztek ilyen technológiával hazánkban – csakhogy valamit elfelejtettek. A mész a levegő széndioxidját lekötve szilárdul meg. Ha nem engedjük a levegőt a beöntött mészhez jutni (azaz egyszerre túl vastag a kőréteg), akkor a mész nem jut levegőhöz – nem köt meg. Feljegyezték, hogy Angliában a Szent Pál székesegyház alatt feltártak olyan több száz éves, több méter vastag kőalapot, melynek belsejében a mész még mindig nem kötött meg – mert el volt zárva a levegőtől.

Ezt a technológiát a régiek úgy használták, hogy csak egy-egy réteg követ szórtak le, azt öntötték ki mésszel, majd vártak 1-2 hetet, amíg a mész megkötött. Ma erre nincs lehetőség, az alapnak minél hamarabb el kell készülnie, meg kell szilárdulnia.

 

A kőalapok készítésénél vízre érzékeny, elfagyó vagy víz hatására porladó vagy éppen duzzadó követ beépíteni nem szabad. De ugyanígy a kis nyomószilárdságú kövek sem alkalmasak (pl. puha mészkő, egyes tufák).

A kőanyag kiválasztásánál figyeljünk arra, hogy azonos teherbírású, törőszilárdságú kövek kerülnek beépítésre. Ha egy alaptestbe csak kisebb szilárdságú (pl. mészkő) kerül beépítésre, vagy csak nagyobb szilárdságú (pl. bazalt), az nem jelent gondot, ám ha az alapfal egyik szakasza ilyen, a másik olyan kőből, az már igen. Akkor szokott ez előfordulni, amikor építkezés közben elfogy az egyik kőfajta, és az építtető a másikból próbálja pótolni a hiányt.

A rakott kőalapok felső síkját egyenletesen kell kiképezni, úgy, hogy a kövek sarkai, élei ne álljanak ki belőle. Ez később a szigetelés elhelyezésénél okoz gondot: a szigetelőlemez átlyukasztja az éles kő.

 

A téglából készült alapok megfelelő felfekvéséhez elengedhetetlen, hogy a munkaárokba elsőként egy szerelőréteg kerüljön. Ez lehet homok, kavics, vagy sovány beton. Elhagyása a téglák kifordulásához, egyenlőtlen süllyedéséhez vezet, mely az alap majd a felmenő fal megépítésével erőteljesebbé válik.

A téglaalapok készítésénél a falazott szerkezetekre vonatkozó előírások tartandók be (kötési módok, a téglák nedvesítése, a sorok szabályossága stb.) – legtöbbször kivitelezésükkor is ugyanazok a hibák fordulnak elő, mint a téglafalak építésénél. Téves az a gyakran hangoztatott és elterjedt vélekedés, hogy az alapokba a gyengébb, rosszabb minőségű téglák is elegendőek. Gondoljunk csak bele: az alap viseli a teljes épület terhét – ide az előbbiekkel szemben éppen hogy a legerősebb, legtartósabb anyagot kell beépítenünk (ahogy azt a régi, háború előtti szabályok elő is írták – és amit az építési vállalkozók szerettek gyakran figyelmen kívül hagyni). Éppen e miatt nem szabad alapokba üreges téglaelemeket (régen falazóblokkoknak hívták ezeket, ma pedig majd’ minden téglagyár készít ilyen könnyített, jobb hőszigetelő képességgel rendelkező égetett agyagárut.)

Ne feledjük azt se, hogy míg a felmenő faltestek kapnak egy viszonylagos védelmet a vakolat, burkolás által, a föld alatt húzódó alapok semmi ilyennel nem rendelkeznek. Ezért sem szabad vízfelszívó anyagból (pl. vályogból) készült téglát alapban használni.

Míg a falakban többnyire megengedett egy bizonyos százaléknyi tört tégla alkalmazása – sőt, a falkötéseknél erre szükség is van –, az alapok esetében az alaprajzi kialakításnál törekedni kell arra, minél kevesebb vágott, tört tégla kerüljön a szerkezetbe.

Nagyon fontos, hogy a téglaalapok készítéséhez nem megfelelő falazó habarcsként a mészhabarcs. Egyrészt – ahogyan arról már szó volt – a mészhabarcs kötéséhez kell a levegő, másrészt a földalatti szerkezetekhez mindig jut nedvesség: s ez a mészhabarcsra kifejezetten káros.

A téglafalak esetében is problémát okozhat, ha az egyes falszakaszok nem egy időben készülnek. Nem ritka, hogy valamilyen ok miatt több hetet áll egy építkezés, a falazás. Ha az épület egyik szakaszán teljes magasságában elkészül az alaptest, majd a további szakasz csak jóval később, akkor a két rész különböző mértékű süllyedése, konszolidációja miatt szinte kikerülhetetlen, hogy elváljanak egymástól. Ez bizonyos, könnyebben összenyomható talajoknál akár egy hét alatt is megtörténhet.

A téglából készült alapok fokozottan érzékenyek a külpontos nyomásra. A kő- és betonalapok homogenitásuknál fogva az ilyen jellegű terhelést könnyebben elviselik – az elemekből álló téglaalapok már nehezebben.

A téglafalak esetében gyakori az az úgynevezett anyagtakarékos falazási módszer, amikor a vízszintes habarcsréteget csak két csíkban hordják fel a téglák szélére. Ez a módszer az alapok falazásánál nem megengedett.  Mind a vízszintes, mind a függőleges fugákat teljesen ki kell tölteni habarccsal – a téglafalak csak így tudják teljesíteni az előírt szilárdsági feltételeket.

Amennyiben az alapfalra külső vagy belső szigetelés kerül, fokozottan ügyelni kell arra, hogy a falazó habarcs a fúgákból ne folyjon ki, illetve ha ez megtörtént, azt a felületről azonnal le kell szedni. A megszilárdult habarcs eltávolítása igen nehéz feladat, ha pedig erre kerül felhordásra a szigetelőlemez, fennáll annak a veszélye, hogy a kitüremkedett habarcs a szigetelőlemezt kilyukasztja.

 

 

Különösen nagy gondot kell fordítani a lejtős területen építendő alap kivitelezésére. A rossz gyakorlat szerint az ilyen területen nem lépcsőzéssel készül az alap, hanem az alsó síkja ferdén követi a lejtést. Az ilyen, ferde síkú alapozás esetében az alaptest és vele az épület megcsúszik, elmozdul. Minden épületszerkezet tankönyv alapvető szabályként írja elő a lejtős terepen készülő alap lépcsőzését. A szakemberek, mesterek általában ismerik is e szabályt, de hibát itt is gyakran elkövetnek.

A leggyakoribb hiba, hogy kőből vagy téglából készült lépcsőzött alapnál a lépcsőzés vonalában folyamatos függőleges hézag van. Ekkor az egyes szakaszok elválnak egymástól és különböző mértékben megsüllyednek – ami helyrehozhatatlan károkat okoz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

A magánerős építkezések esetében napjainkban a legelterjedtebb alapozási módszer a betonalap készítése.

Alapjaink készülhetnek egyszerű kevert betonból, úgynevezett úsztatott betonból és vasbetonból. Alapjában véve mindhárom esetben maga a betonkeverék, ami a tartást adja – de a kiegészítő szerkezetek is fontos szerepet játszanak. A beton keverése történhet kézi erővel, géppel – és vásárolhatunk kész betont is.

A betonozásnak megvannak a maguk technológiai előírásai, ezeket a szakember ismerik, a szakirodalomban, a neten számos pontos és részletes leírás olvasható e tárgyban. Így erről most külön nem szólnék, ellenben van pár olyan fontos tudnivaló, ami házaink alapozásánál elengedhetetlenül fontos.

Ami az alapok betonozásánál különösen fontos a más szerkezetektől eltérően: arra kell ügyelni, hogy a munka kivitelezése során sem a betonanyagnak a munkaárokba juttatásakor, sem a beton tömörítésekor ne omoljon bele a föld a frissen odakerült betonba – ugyanis azzal keveredve gyengíti a beton minőségét, szilárdságát.

 

A már elkészült, többnyire sávalap közeit abban az esetben, ha a talajnál magasabb az alapozás, fel kell tölteni. Erre célszerűen a helyben kiásott földanyagot használják fel. Ám a feltöltésnél figyelni kell arra, hogy a sávalapok közei teljes terjedelmükben kitöltésre kerüljenek és a feltöltés jól tömörített legyen – ellenkező esetben a rákerülő szerkezetek megsüllyedhetnek.

 

A legnagyobb problémát az alapok készítésénél nem is maga az alap építése jelenti, hanem a hozzá csatlakozó felmenő fal elhelyezése. Ezekről a kitűzésről szóló fejezetben már szóltam.

 

Az alapozásokról szólva nem szabad elfelejteni a válaszfalak alatti alapok készítését sem. A legnagyobb problémát ezeknél az jelenti, hogy… egyáltalán nincs is alap az ilyen fal alatt. Vagy mert nem készítettek alapot, vagy mert a válaszfal nem oda került, ahová eredetileg tervezve volt, azaz nem az arra szolgáló alap fölé kerül… Mi ennek az oka?

 

Egyrészt rosszul értelmezett takarékosság, másrészt a megfelelő ismeretek hiánya. Számtalan esetben találkoztam már azzal, hogy egy-egy új válaszfal, vagy – ami szerkezetében hasonló ehhez – éltéglafal, vendégfal alatt nem készül alapsáv azzal a meggondolással, hogy a padlólemez elegendő lesz a terhet tartani. De előfordult már az is (mégpedig nagyvárosi emeletes házban), hogy az újonnan készült válaszfalat egyszerűen a hajópadlóra építették rá.

 

Pedig… gondolkozzunk csak el az alábbi tényeken:

 

Egy tömör égetett agyagtégla falazat térfogatsúlya 1600-1700 kg/m3. Egy méternyi kisméretű téglából készült éltéglafal alaprajzi területe 0,065 m2, azaz egy 1 méter magas fal egy méter hosszon nagyjából 110 kg-al terheli az alatta lévő szerkezetet. Egy 3 méter magas fal pedig 110 x 3, vagyis 330 kg-al.

Azt gondolnánk tehát, hogy a válaszfal terhét a betonozott padlónak ki kellene bírnia. Csakhogy: a beton nem is a válaszfal által kifejtett nyomóerő miatt megy tönkre, hanem a fal alatti felületi behajlása miatt. Nézzük csak az alábbi rajzot: a lemezszerű padlót a válaszfalunk a terhelés helyén behajlítja – ezt a folyamatot erősíti az ún. pecséthatás is.

További többletterhelést jelent, hogy a szabályok szerint a válaszfalakat bizony ki kell ékelni a felettük álló mennyezethez – azaz a padlóhoz kell feszítenünk. Ennek oka, hogy ellenkező esetben a válaszfal labilis lesz, a legkisebb terheléstől (például egy ajtó erősebb becsapásától is) kidőlhet.

A válaszfal alatti padlót érő teher tehát e kiékelés miatt még jelentősen nő, akár a fent kiszámított 5,0 kg/cm érték kétszerese is lehet. Könnyű belátni, hogy egy egyszerű, vasalatlan, bizonytalan minőségű betonpadló nem képes e terhet viselni.

 

Alapmegerősítések

 

Rengeteg épület áll a mai napig úgy, hogy alig-alig találunk alatta alapot: néhány deciméternyi kőrakatra, négy-öt sor téglára kerültek rá a felmenő falak – mégis stabil az épület már sok évtizede – és még sokáig az is marad.

El kell oszlatnunk egy tévhitet.

Sokan gondolják úgy – és a kellő ismeretekkel nem rendelkező ismerősök, rosszabb esetben szakemberek is erősítik elhatározásukat – hogy régi épületük nedvesedését aláalapozással, alábetonozással el lehet hárítani. Pedig ez nincs így.

Tény, hogy a falak nedvesedése és a gyenge alap igen gyakran egymást kísérő jelenségek. De nem az alap kezdetleges voltától nedvesednek a falak! Sokkal inkább attól, hogy akinek nem volt módja erős, az előírásoknak megfelelő alapot készítenie, annak a falszigetelés elkészítésére sem volt lehetősége – vagy mert nem volt rá pénze, vagy mert nem is tudta, mennyire fontos ez a szerkezet.

Számtalan esetben kerestek már meg, hogy segítsek megfelelő kivitelezőt találni alapmegerősítésre, mert nedves a házuk fala és azt hallották, úgy tudták, ez segít.

Részletesen megismerve a problémát, minden esetben kiderült, hogy igaz, hogy nedvesedik a fal, de az alapnak egyébként semmi baja (nem süllyed, nincs megrepedve, voltaképpen stabilan áll). Ebben az esetben el kellett magyarázni a fentieket, és megnyugtatni a tulajdonost, hogy semmi szükség az egyébként igen költséges – és a ház állagát erősen veszélyeztető alapmegerősítésre, alábetonozásra.

 Az alábetonozás azért sem segíthet a nedvesedésen, mert – aki látott már ilyen munkálatokat, hamar belátja – maga a technológia nem zárja el a nedvesedés útját; és a beton önmagában nem vízzáró szerkezet.

Anélkül, hogy a szigetelések javításának témájába belemerülnénk a kelleténél jobban, érdemes megnézni az alábbi ábrát (megtörtént eset):

A nedves fal alatt a talajt megbontották, és – ahogy ez szokás kishazánkban – kívülről elvégezték az alábetonozást (ami önmagában is rossz technológiával készült, de erről később. A beton az alap külső síkjának alsó harmadát eltakarta, és úgy-ahogy az alap alatt is elterült (a hatvan centis fal alatt lévő 70-75 centi széles alap alatt eleve nem készülhetett rendes betontest…).

Ezzel végül is sok pénzért semmi nem oldódott meg. Ugyanis az alá nem betonozott részeken a talajból a nedvesség ugyanúgy fel tudott jutni az épület eredeti alapjába – később pedig egy nagyobb eső alkalmával az új betontestek is telítődtek nedvességgel…

 

Az alapmegerősítés tehát arra szolgál, ami a neve: az alap megerősítésére…

Készítésük során számításba kell venni, hogy a széles alaptest alatt teljes vastagságban a kézi, kisiparos technológiákkal igen nehéz teljes értékű megerősítést végezni. Teljes értékűnek az számít, ha az alap teljes szélességében alátámasztja a megerősítés a régi alapot, és ha… a bekerülő betonkötés után a megfelelő nyomószilárdságot eléri.

Mit jelent ez utóbbi?

A megerősítéshez felhasznált betonnak pontos receptura alapján, szabályos keveréssel kell készülnie, a bedolgozáskor be kell tartani a betonozás szabályait, és a beton megfelelő tömörítéséről gondoskodni kell.

Vegyük sorra e feltételeket:

- a megfelelő receptura, azaz keverési arány kialakítása ritkán valósítható meg úgy, hogy a kertben felállított keverőbe a segédmunkás számolatlanul lapátolja be a sódert, gondolkodás nélkül önti be a cementet és a vizet. Nem hinném, hogy így a szabványoknak, előírásoknak megfelelő betonkeverék előállítható…

- a bedolgozásra ugyanez érvényes: a lapáttal az alap alá „begórt” betonhalmaz nem igen elégíti ki a szakszerű betonozás kritériumait.

- az így bedolgozott (helyesebben: odakerült) betonkeverék tömörítésére nincs lehetőség – és nem is igen szoktak erre figyelmet fordítani a mesterek (tisztelet a kivételnek; láttam már olyat is, hogy a kőműves az árokban térdelve rétegenként csömöszölte a betont…).

Nem véletlen tehát az a tanács, hogy még egy egyszerű családi ház alábetonozását is csak nagy gyakorlattal és megfelelő gépparkkal rendelkező építési vállalkozásra szabad bízni…

Ebben az esetben a betont telepen keverik, betonmixerrel hozzák a helyszínre, a bedolgozást betonszivattyúval végzik, és a tömörítéshez a megfelelő vibrátorokat alkalmazzák.

Ekkor az alábetonozás megfelel a minőségi és szakmai előírásoknak…

Ha ezeket a szabályokat nem tartják be, akkor az alapmegerősítés helyett csak egy költséges, sok munkával járó, de egyébként teljesen haszontalan alábetonozást kap cserébe az ember…

 

Az alapmegerősítések készítésénél elkövetett másik, jóval nagyobb hiba (mely akár a ház falának leomlásához vezethet), ha az alapmegerősítést nem szakaszosan végzik. A régi házak alapjai – amint arról a földmunkákról szóló fejezetben már szó volt – nemigen tűrik el, ha mellettük, közvetlen közelükben kiemelik a föld, talaj egy részét. Még ha olyan nagyon gyorsan is készül az alábetonozás, a régi alap, a faltest óhatatlanul megmozdul, hiszen kiemeljük az oldalát megtámasztó földtömeget. Szintén problémát okoz a földfalaknak az a már említett tulajdonsága, hogy nincs kohéziójuk – azaz igencsak gyenge az önmegtartó képességük. Amíg egy téglafal vagy kőfal alól akár nagyobb hosszban is ki lehet emelni a földet – mert átboltozódva az összekapcsolódó falazóelemek megtartják magukat – a vályogfalak, tömésfalak esetében ez áll fenn.

Sajnos, számos ilyen baleset történik emiatt évente.

 

Különböző méretű, súlyú épületszerkezetek alapozásának problémái

 

tornác.bmpelőlépcső2.bmpItt kell felhívni a figyelmet egy fontos tudnivalóra.

A földre, talajra helyezett különféle súlyú és magasságú épületszerkezetek különböző mértékben süllyednek.

Ezért nem szabad az épületek mellé kerülő kisebb építményeket (pl. egy terasz, tornác vagy egy előlépcső) az épülettel együtt alapozni. Logikusan ugyanis az építtető és az építő „szaki” is úgy gondolja, hogy ezeknek nem kell ugyanolyan mély alap, mint magának az épületnek.

És ez így is van. Csakhogy…

Ha egy időben készülnek el, és még – ami súlyosabb hiba – az alacsonyabb, könnyebb épületrészt fizikailag össze is kötik a nagyobb épülettel, óhatatlanul meg fog jelenni egy repedés a csatlakozásnál – rosszabb esetben az összekötő elemek tönkre is mennek, eltörnek. Ugyanis a ház a nagyobb magasságával, nagyobb terhével jobban lesüllyed, mint a kis toldaléképítmény – ahogyan a rajz is mutatja.

A törés, repedés nem csak statikai és esztétikai hiba, de ott akár az esővíz is bejuthat az épület falához…

 



KÖVETKEZIK:
Vályogfalak építése


Ha írni akarsz, vagy valami jobban érdekel: