VÁLYOGHÁZÉPÍTÉSI

1x1

 

Az alábbi oldalak összeállításakor sokat töprengtem azon, hogyan lenne jó, érthető az általam feszegetett téma.

Első szándékom az volt, hogy egy „sorvezetőt” adjak azoknak, akik saját maguk akarnak házat építeni. Ma már ez is lehetséges, ugyanis az utóbbi, alig fél év napvilágot látott jogszabályi változások lehetővé teszik ismét a sajátkezű építkezést, a kalákában való munkavégzést – a szakemberek, a hozzáértők által nem igazán helyeselt módon.

Részben osztanom kell e véleményt: egy ház felépítés bizony nem enged kontármunkát, hozzá nem értők által elvégzett kivitelezést. Ennek elsődleges oka, hogy nem csak az építés során, de évek múlva is előkerülhet olyan probléma a felépített házzal, házban, amely a kivitelezéskor elkövetett hibára vezethető vissza – és ha csak javítani kell valamit, az a kisebbik gond, ám ha egy szerkezet tönkremegy, leomlik, kidől, balesetet okoz, akkor az már komoly kérdéseket vet fel.

 

Ezért jómagam továbbra sem ajánlom a teljesen szakember közreműködése nélkül végzett építést – még ha csak valami kisebb feladatról is van szó.

Az alábbiakban éppen ezért nem arról szólok, hogy milyen módon építkezzen valaki – hanem arról, milyen módon NEM.

Az célom az, hogy akik építkezésre adták a fejüket, erre költik a maguk vagy a családjuk megtakarítását, és idejét, kikerülhessék azokat a hibákat, amelyek később kisebb vagy éppen nagyobb károkat okoznak nekik.

Nem érthet mindenki az építészethez, az építőmesterséghez - bár tudjuk, a magyar ember két dologhoz ért: az egyik az építkezés, a másik a foci.

De nem véletlen, hogy az építőipari műszaki ellenőri szakma külön képzettséget, végzettséget igényel. Nem csak a fizikai dolgokkal, de a jogi következményekkel, feltételekkel is tisztában kell lennie annak, aki ezzel akar foglalkozni.

A következő leírások célja, hogy mindenki egy kicsit műszaki ellenőrré képezheti magát, ami ha másért nem, de legalább a spórolás szempontjából hasznos lehet.

 

Az alábbi oldalak elsősorban a földfalú épületek építésével foglalkoznak, de remélem, hasznosak lesznek a más anyagból épülő házak tulajdonosainak is.

Ennek alapján az építtető – ha önmaga (ritka kivétellel) megcsinálni nem is, de legalább – előre meg tudja tervezni és munka közben követni, ellenőrizni tudja az elvégzendő munkákat.

 

Már meglévő épületszerkezetek problémáiról, a felújításkor elkövetett hibákról nem itt, hanem a honlap más részein talál leírást az érdeklődő. A lakóépületek, vályogházak korszerűsítéséről pedig a vályogházakról szóló könyvben olvashatsz.

 

Az egyes fejezetek

 

1.  Alapozás (földmunkák, alapozás készítése)

1/a  Alapozások méretezése

2.  A vályogfal építése

  • Wall laying with earth bricks

  • Lehmziegelmauerwerk

 

 

További készülő oldalak: 

 

3.  Vakolatok

 

4.  Födémszerkezetek

 

5.  Nyílászárók, ajtók, ablakok elhelyezésének jellemző hibái, nyíláskiváltások

 

6.  Falak festése, burkolása

 

7.  Padlóburkolatok

 

8.  Tetőépítés, tetőszerkezetek

 

9.  Épületgépészeti hálózatok kiépítése

 

10.  Hőszigetelések vályogfalakon, földfalakon


Ha írni akarsz, vagy valami jobban érdekel: